10/12/09

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΣΤΟ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ. ΟΙ ΠΕΙΡΑΙΩΤΕΣ ΚΛΕΙΔΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΥΣ 16

Καλημέρα σας!
Σήμερα έχουμε κάθε λόγο να ξεκινάμε αισιόδοξα τη μέρα μας αφού χθες ο Θρύλος μας με νύχια και με δόντια πήρε αυτό που του ανήκει, την πρόκριση στους 16 στην επόμενη φάση του Champions League με τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Η Άρσεναλ έχει περάσει ήδη στους 16 και δεν είχε κέρδος από τον αγώνα, όμως οι νεαροί παίχτες ήθελαν να αποδείξουν την αξία τους στον προπονητή τους δυσκολεύοντας τους Ερυθρόλευκους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Άρσεναλ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι με ένα γερό ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου έχοντας τη συνεχή κυκλοφορία της μπάλας. Στο 10ο λεπτό μια άξια πρώτη απόκρουση από το Νικοπολίδη με σουτ του Γουόλκοτ. Η Άρσεναλ, μας στρίμωξε για τα καλά προκαλώντας αρκετά λάθη από τους Ερυθρόλευκους με αποτέλεσμα να χάνουμε τη μπάλα πολύ εύκολα δίνοντας έτσι στους νέους της Άρσεναλ την ευκαιρία για συνεχές επίθεση στην περιοχή μας. Στο 13ο λεπτό μια καλή ευκαιρία για γκολ από Μήτρογλου αλλά εκτέλεσε με ψηλή μπαλιά στέλνοντας την μπάλα εκτός. Συνεχίζει το ασφυκτικό πρεσάρισμα από Άρσεναλ αλλά η τύχη γυρνάει με το μέρος του Ολυμπιακού όπου στο 16ο και 17ο λεπτό πήρε το παιχνίδι στα χέρια του. Έστω και αν χάθηκαν τρεις καλές ευκαιρίες η κίνηση αυτή από μέρους του Θρύλου έδωσε το πρώτο ξεκαθάρισμα πως τίποτα δε θα άφηνε στην τύχη και θα πως θα έκανε τα αδύνατα δυνατά για την πρόκριση, δημιουργώντας ανασφάλειες στου νέους της Άρσεναλ. Από δω και πέρα αρχίζει πλέον ο Ολυμπιακός να αλλάζει τη μετέπειτα πορεία του. Προκαλέσαμε φάουλ στο 19ο λεπτό σε επικίνδυνο σημείο αλλά η μπάλα δεν μπόρεσε να περάσει από το ερυθρόλευκο τοίχος αν και στο τέλος αποδείχτηκε πως ο Νικοπολίδης βρισκόταν σε σωστή θέση και άνετα θα έδιωχνε τη μπάλα μακριά από τα δίχτυα. Γίνεται και δεύτερη άστοχη προσπάθεια του ολυμπιακού από Γκαλέτι στο 21ο λεπτό και εδώ πλέον άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι αν και μέχρι το πρώτο μισάωρο μεγαλύτερη κατοχή μπάλας είχε η Άρσεναλ με 56% έναντι του ολυμπιακού που είχε το 44%. Στο 27ο λεπτό ο Ντουντού επιχειρεί σουτ με ψηλή μπαλιά και η μπάλα βγαίνει άουτ. Αμέσως μετά οι νέοι της αντίπαλης ομάδας πλησιάζουν την περιοχή του Αντώνη, αλλά οι Ερυθρόλευκοι σώζουν την κατάσταση απομακρύνοντας την μπάλα. Μια ωραία αντεπίθεση από το Μήτρογλου ο οποίος ήταν μόνος στην περιοχή αλλά με μια λάθος κίνηση χάνει τη μπάλα. Ο Ντουντού κάνει το φάουλ αλλά δεν προκαλεί καμία ανησυχία για το Νικοπολίδη. Στο 43ο λεπτό επαναλαμβάνεται η προσπάθεια επίθεσης από το Μήτρογλου, όμως αν και άστοχη προκαλεί τον πονοκέφαλο στους νέους της Άρσεναλ. Ο Ολυμπιακός βρίσκεται πλέον σε καλύτερη φάση κατοχής της μπάλας. Οι οπαδοί του Θρύλου μας ξεσηκώνονται στις κερκίδες τους από είδηση βόμβα για το γκολ της Αλκμαάρ έναντι της Σταντάρντ γιατί αυτό προμηνύει την πρόκριση μας στους 16. Παρόλα αυτά δεν επιτρέπεται καμία επανάπαυση από τους παίχτες μας γιατί όλα ήταν πιθανά μέχρι και την αλλαγή του αποτελέσματος όπου όλα θα μπορούσαν να ανατραπούν. Με καθαρό μυαλό και προσήλωση στο Καραϊσκάκη έρχεται και η λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το 0-0 να παραμένει.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μεγάλο πάθος και δύναμη από το Θρύλο μας όπου ο Λεονάρτο στο 47ο λεπτό κλειδώνει την πρόκριση μας στους 16 κάνοντας το λαό του να πανηγυρίζει περήφανος από τις κερκίδες. Αρχίζει η αντεπίθεση της Άρσεναλ με επιχείρηση για σουτ αλλά ο Νικοπολίδης αποκρούει την μπάλα κρατώντας το 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού. Κρίσιμο φάουλ συνεχίζει να απειλή τον Αντώνη αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ. Κάπου εδώ οι νεαροί της αντίπαλης ομάδας άρχισαν να αποσυντονίζονται έχοντας όμως άλλη μία αποτυχημένη προσπάθεια για γκολ από κεφαλιά. Οι ερυθρόλευκοι χάνουν την ευκαιρία για γκολ και προκαλούν ξανά φάουλ υπέρ της Άρσεναλ, όμως δεν απειλείται καθόλου ο Νικοπολίδης. Άρχισε μια συνεχές εισβολή στην περιοχή μας, οι νεαροί απειλούν με σουτ αλλά η μπάλα καταλήγει έξω. Ο Ζίκο δεν έκανε αλλαγές κατά τη διάρκεια του αγώνα παρά μόνο στα τελευταία λεπτά όπου βγάζει τον Ντουντού και βάζει τον Ντομί και ακολούθως ο Πάντος παίρνει τη θέση του Όσκαρ. Δύο ήταν τα λεπτά που δόθηκαν για τις καθυστερήσεις και το παιχνίδι τελειώνει στο 92ο λεπτό με το αποτέλεσμα να παραμένει 1-0 υπέρ των ερυθρόλευκων και το κλειδί να ξεκλειδώνει την επόμενη φάση για τις 16 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης συνεχίζοντας το όνειρο…..

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με αρκετές δυσκολίες αλλά και αξιόλογες προσπάθειες των ερυθρόλευκων, που μας οδηγεί στην επόμενη φάση. Αν και αρχικά ξεκινήσαμε πολύ σφιγμένοι, στην πορεία ανοίξαμε φτερά και απογειωθήκαμε για το όνειρο. Οι παίχτες μας έδωσαν τη δική τους μάχη και βγήκαν κερδισμένοι κάνοντας μας για άλλη μια φορά περήφανους. Η Άρσεναλ προσπάθησε να πάρει το παιχνίδι στα χέρια της, αλλά δυναμικά ο Ολυμπιακός παίρνει τα ηνία και βαδίζει γερά για τη νίκη. Οι παίχτες μας ξεπερνώντας το πρώτο σοκ από τις απειλές των νεαρών, μπαίνει πλέον σε μια απίστευτη μάχη ανατρέποντας τα πάντα και αποκλείοντας το ενδεχόμενο της ήττας. Εξαιρετική εμφάνιση από τους παίχτες μας και σε πρωταγωνιστικό ρόλο ο Νικοπολίδης που για άλλη μια φορά δεν αφήνει σε καμία περίπτωση την μπάλα να περάσει στα δίχτυα του.

Ένα μεγάλο μπράβο στον Θρύλο μας για την χθεσινή του εμφάνιση και μια υπενθύμιση στον Σωκράτη Κόκκαλη, ο οποίος υποσχέθηκε μεταγραφές αν προκρινόμασταν και τώρα του δώσαμε το πράσινο φως για την υλοποίηση της υπόσχεσης του. Καμία δικαιολογία πια, ότι απαίτησες σου δόθηκε, έτσι λοιπόν και όλοι εμείς απαιτούμε να υλοποιήσεις την βαριά υπόσχεση που έδωσες στο λαό του Ολυμπιακού. Κάνε τις μεταγραφές τώρα και φέρε άξιους παιχταράδες στην ομάδα. Ο Θρύλος σου απέδειξε την μαγκιά και την δύναμη του. Απαιτούμε να φάνεις αντάξιος δίνοντας αυτό που αδικαιολόγητα μας στέρησες τόσο καιρό. Ο Θρύλος αξίζει τα καλύτερα, γιατί παρόλα τα προβλήματα από τους τραυματισμούς και τα λάθη του καλοκαιριού από μέρους του Κόκκαλη, κατάφερε άξια με νύχια και με δόντια να φτάσει μέχρι εδώ…..