12/1/10

ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΔΡΩΜΕΝΟΙ ΚΕΡΔΙΣΑΜΕ ΤΗ ΛΑΡΙΣΑ

Καλημέρα σας.

Έχω τη χαρά αυτή τη φορά να γράψω για νίκη του Θρύλου μας, ειδικά μετά από την απρόσμενη και καταθλιπτική ήττα που βιώσαμε την περασμένη βδομάδα από την ΑΕΚ. Είμαι ιδιαίτερα χαρούμενη που κερδίσαμε την Λάρισα με 2-1 στο ναό μας, αλλά όχι και ικανοποιημένη. Ο λόγος είναι ότι στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε αρκετά καλά και θα ήταν ότι καλύτερο εάν συνεχίζαμε έτσι μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού, κάτι που σαφώς δεν έγινε. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν παίξαμε καλή μπάλα και είμαι σίγουρη πως εάν συνεχίζαμε δυναμικά μέχρι το τέλος θα είχαμε την ευκαιρία να τους βάζαμε και άλλα γκολ.

Εντυπωσιακό το γκολ από τον παιχταρά μας Μαρέσκα που άνοιξε το σκορ για τους Πειραιώτες στο 37 λεπτό. Ο λαός του Θρύλου μας πανηγύριζε ξέφρενα από τις κερκίδες του και συνάμα αναπτερώθηκε το ηθικό παιχτών και οπαδών, γιατί όλοι ήμασταν με την ψυχή στο στόμα. Το δεύτερο γκολ του Γκαλέτι ήρθε τρία λεπτά αργότερα στο 40 λεπτό που για άλλη μια φορά τάραξε τα νερά φρικάροντας τους αντιπάλους μας που άρχισαν πλέον να συνειδητοποιούν πως ο Ολυμπιακός άνοιξε μεγάλο προβάδισμα αφήνοντας τους κατά πολύ πίσω. Και αυτή τη φορά οι οπαδοί μας τρελάθηκαν και πανηγύριζαν ξεχνώντας για λίγο την πικρή ήττα που γευτήκαμε στην προηγούμενη αναμέτρηση.

Οι ερυθρόλευκοι πήραν τα πάνω τους και φαινόταν ότι κανείς και τίποτα δε θα τους σταματούσε. Με τη φόρα που πήραν ήταν λες και ο αγώνας θα έληγε με τουλάχιστον 4-0 αφού μετά από μόνο δύο λεπτά ο Όσκαρ επιχείρησε σε μια μεγάλη στιγμή να αυξήσει το σκορ σε 3-0 αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε αφού έδιωξε εκτός ο Βιέρα. Μέχρι εδώ όλα καλά και το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό σε καλό δρόμο και πλήρως ικανοποιημένο από την μεγάλη αποφασιστικότητα και τα δύο εύστοχα γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πολύ δυναμικά και δεν προμηνούσε τίποτα την μεγάλη χαλαρότητα που θα ακολουθούσε για τους παίχτες του Θρύλου μας. Δυστυχώς λίγο αργότερα αρχίσαμε να παίζουμε πολύ χαλαρά κάτι που έχει παρατηρηθεί αρκετές φορές στο δεύτερο ημίχρονο ειδικά μετά από ένα ή δύο γκολ από τους παίχτες μας. Και αυτό είναι τραγικό για μας, γιατί μας έχει στερήσει πολύτιμους βαθμούς. Εκεί που όλα είναι ωραία και θετικά χαλαρώνουμε και το μυρίζονται οι αντίπαλοι μας και εκεί ξεκινά ένας αγώνας για να μπορέσουμε να κρατήσουμε το σκορ υπέρ μας. Όλο αυτό δίνει άσχημη εικόνα στην ομάδα μας και δεν δικαιολογείται. Έτσι στο 81 λεπτό έρχεται και το πρώτο γκολ που ευτυχώς ήταν και το τελευταίο για τη Λάρισα. Χωρίς καμία ιδιαιτερότητα έληξε ο αγώνα με το 2-1 υπέρ των Ερυθρόλευκων και αφήνοντας για άλλη μια φορά όλους μας προβληματισμένους για το τι φταίει και εκεί που όλα κυλούν ομαλά αφηνόμαστε και δίνουμε την ευκαιρία στην αντίπαλη ομάδα να αντιδράσει και να μειώσει το σκορ που τόσο όμορφα ανοίξαμε.

Για άλλη μια φορά κτυπάω το καμπανάκι για τις μεταγραφές και την κοροϊδία που γίνεται εις βάρος μας. Όσο μένει άπραγος ο Πρόεδρος, θα έχουμε να αντιμετωπίζουμε κάθε φορά τα ίδια προβλήματα. Είμαι αισιόδοξη πως στο τέλος θα πάνε όλα καλά για τον Ολυμπιακό μας γιατί πραγματικά αξίζει να βρίσκεται μόνιμα στην κορυφή. Απλά θα περάσουμε πολύ άδικα μεγάλη ταλαιπωρία μέχρι να γίνει αυτό που έπρεπε να γίνει προ πολλού…