7/2/10

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΣΤΟ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ

Καλησπέρα αδέλφια.

Μεγάλη χαρά βίωσαν σήμερα όλα τα αδέλφια του ερυθρόλευκου στρατού από την εκπληκτική νίκη του Ολυμπιακού μας με το αξιόλογο 5-1 μέσα στο κάστρο μας. Οι παίχτες μας έπαιξαν σε άδειο γήπεδο λόγω της τιμωρίας που πήραν, όμως αυτό δεν τους πτόησε και διέλυσαν τους φιλοξενούμενους. Ο Λεβαδειακός ήρθε στο ναό αποφασισμένος να μας τσακίσει την ψυχολογία και να πάρει τη νίκη μέσα στο ίδιο μας το σπίτι. Οι ερυθρόλευκες ψυχάρες όμως δεν το επέτρεψαν και τα έδωσαν όλα για τη νίκη και την απόκτηση των τριών επιπλέων βαθμών που θα μας φέρει ακόμη πιο κοντά στο πρωτάθλημα. «Την σημερινή σημαντική νίκη του Ολυμπιακού την αφιερώνουμε στα αδέλφια μας που σαν αύριο πριν 29 χρόνια έδωσαν την ζωή τους για τη μεγάλη τους αγάπη τον Ολυμπιακό».

Ο αγώνας ξεκίνησε χωρίς τον Αντώνη Νικοπολίδη όπου τραυματίστηκε και θα παραμείνει για δέκα μέρες εκτός αγωνιστικού χώρου, με προσωρινό αντικαταστάτη του τον Πάρντο. Απών ήταν και οι Ντουντού με Στολτίδη επίσης λόγω τραυματισμού αλλά και το πρόσφατο μεταγραφικό απόκτημα του Θρύλου Ντάτολο που τιμωρήθηκε στο προηγούμενο παιχνίδι. Παρόλα αυτά κανείς και τίποτα δεν μπόρεσαν να σταθούν εμπόδιο στην αποφασιστικότητα των παιχτών μας που διψούσαν για νίκη. Η μεγάλη ανατροπή δεν ήταν θέμα τύχης όπως πολλοί πίστευαν αλλά ήταν η αρχή του τέλους των κακών εμφανίσεων του Ολυμπιακού μας που δυστυχώς μας στοίχησε πολύτιμους βαθμούς.

Όταν στο 19ο λεπτό του παιχνιδιού ο Όλοφ Μέλμπεργκ άνοιξε το σκορ με 1-0, η ψυχολογία των ερυθρόλευκων ανέβηκε στα ύψη. Ακολούθησαν κι άλλες αξιοσημείωτες προσπάθειες για γκολ από τους Πειραιώτες αλλά χωρίς αποτέλεσμα μέχρι που ο Ντάρμπισιρ επιδίωξε για το 2-0 και το πέτυχε στο 36ο λεπτό εμψυχώνοντας ακόμη περισσότερο τους παίχτες μας. Σε μια επιτυχημένη προσπάθεια του ο Ταραλίδης κατάφερε να μειώσει σε 2-1 κάτι που έκανε τους Πειραιώτες να πεισμώσουν ακόμη περισσότερο.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι ερυθρόλευκοι αποφασισμένοι να ανοίξουν κι άλλο το σκορ έπαιξαν διπλωματικά και για άλλη μια φορά ο Ματ Ντάρμπισιρ μόλις στο 52ο λεπτό πέτυχε το δεύτερο του γκολ στον αγώνα σημειώνοντας το 3-1. Έγινε και η πρώτη αλλαγή με το Ζαϊρί να δίνει τη θέση του στο Λεονάρντο και στη συνέχεια ο Ντάρμπισιρ παρέδωσε τη σκυτάλη στον πιστολέρο Μήτρογλου όπου στο 83ο λεπτό τσάκισε τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού αυξάνοντας κι άλλο το σκορ στο 4-1. Η Τρίτη και τελευταία αλλαγή έγινε μεταξύ Μέλμπεργκ και Ζεβλάκοφ. Η μπάλα πήρε πλέον φωτιά και πηγαινοερχόταν σε όλο το γήπεδο ανεβάζοντας τη θερμοκρασία στα ύψη. Δόθηκαν τρία λεπτά στις καθυστερήσεις και αυτό κάθε άλλο παρά αγχωτικό ήταν για τους Πειραιώτες που βρήκαν τον Μήτρογλου με ακόμη μια τρελή ευκαιρία για το δεύτερο του γκολ της σημερινής αναμέτρησης. Πέτυχε αυτό που λαχταρούσε και έκανε το 5-1 στη λήξη του παιχνιδιού.

Αν ο δωδέκατος παίχτης του Ολυμπιακού είχε την ευκαιρία να βρίσκεται στις κερκίδες, η αποθέωση του Θρύλου θα ήταν εκπληκτική. Όμως δυστυχώς η τιμωρία στέρησε από παίχτες και οπαδούς να γίνουν όλοι μαζί μια γροθιά και να πανηγυρίσουν όλοι μαζί ξέφρενα όπως άλλωστε αξίζει ο Ολυμπιακός μας. Το σημαντικό είναι πως έστω και από μακριά οι οπαδοί του Θρύλου ήταν κοντά στους παίχτες μας με τη σκέψη και την αγάπη τους για τον Ολυμπιακό μας.

Ένα πολύ ενδιαφέρων παιχνίδι με ευχάριστο τέλος για το Θρύλο και την αισιοδοξία να πλημμυρίζει από παντού, πως τίποτα δεν χάθηκε ακόμα και ότι το πρωτάθλημα δεν είναι μακριά…

Καλό βράδυ σε όλους!

Θέα

Υ.Γ: Οι συνθήκες σήμερα δεν ήταν ότι καλύτερο για τους παίχτες μας, αφού η βροχή προκάλεσε αρκετά προβλήματα και φάνηκε σε πολλές περιπτώσεις στο παιχνίδι, αλλά ούτε αυτό ήταν εμπόδιο για τους ερυθρόλευκους που έπαιξαν πολύ καλά και κέρδισαν άξια με 5-1.