14/2/10

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΧΕΙ ΨΥΧΗ!

Καλησπέρα σας!

Ο Θρύλος μας κέρασε για άλλη μια φορά το κρασί του νικητή, ένα γλυκό κρασί που μας μέθυσε όλους γλυκά και ανέβασε τη ψυχολογία μας στα ύψη. Υπάρχουν ακόμη οκτώ παιχνίδια και δεν τίθεται θέμα χαλαρότητας και επιπολαιότητας. Η χρυσή όμως συνταγή που θα φέρει την πρωτιά και την καταξίωση είναι η σοβαρότητα, ο δυναμισμός και η Ολυμπιακή ψυχή που όταν βγαίνει στο σεργιάνι κάνει τους πάντες να τρέμουν…

Πολύ δυναμικά ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα μεταξύ Ολυμπιακού και Αστέρα Τρίπολης. Πάντα με τον Ολυμπιακό να έχει τον πρωταγωνιστικό ρόλο στο παιχνίδι και με τον Λούα Λούα να επιδεικνύει τις μεγάλες ποδοσφαιρικές του ικανότητες, κοκάλωσε τον Αστέρα από το τέταρτο μόλις λεπτό του ημιχρόνου. Οι Πειραιώτες πήραν σοβαρά το ρόλο τους και δεν τους έφτανε το ένα γκολ, όπου τέσσερα λεπτά αργότερα μια πολύ όμορφη συνεργασία μεταξύ Λούα Λούα, Ντάρμπισιρ και το Στολτίδη στο ρόλο του εκτελεστή, έφερε το 2-0 παραβιάζοντας μέσα σε μόλις οκτώ λεπτά το οχυρό του Αναστασόπουλου προκαλώντας το φόβο και τον τρόμο στον Αστέρα μέσα στην ίδια του την έδρα.

Κάποιοι παίχτες του Αστέρα όμως, θέλησαν να δυσκολέψουν τον Ολυμπιακό και δεν το έβαλαν κάτω. Προσπάθησαν να πιέσουν τους Ερυθρόλευκους και να τους επηρεάσουν ελπίζοντας πως θα τους κάνουν να χάσουν το ήδη σημαντικό προβάδισμα που είχαν με την εκκίνηση του παιχνιδιού. Στο 33ο λεπτό ο Έντερ κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 2-1 στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Νικοπολίδη. Μετά απ’ αυτό οι Ερυθρόλευκοι θέλοντας την σίγουρη νίκη και με πρωταγωνιστή για δεύτερη φορά τον Λούα Λούα άνοιξε για ακόμη μια φορά το σκορ στο 40ο λεπτό, πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κάνοντας με το συγκλονιστικό 3-1 τους αντιπάλους μας να παραληρούν και να παραδέχονται πως ο Ολυμπιακός δεν είναι εύκολη υπόθεση για κανένα.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε ομαλά και χωρίς να υπάρξει καμία αλλαγή στο σκορ και πάντα υπέρ των Πειραιωτών που ήθελαν πάση θυσία τους τρεις βαθμούς για την σημαντική μείωση της βαθμολογίας με τους βάζελους που λίγο πριν δέχτηκαν βαριά την ήττα από την Καβάλα με 2-0. Η βροχή και το λασπωμένο γήπεδο έκαναν ακόμη πιο δύσκολο το έργο των ποδοσφαιριστών μας αλλά τίποτα δεν τους πτόησε αφού στο μυαλό τους κυριαρχούσε το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου και έπειτα κατέβαλαν κάθε δυνατή προσπάθεια για να κρατήσουν το σκορ ως έχει με τις μόνες προοπτικές υπέρ τους για ακόμη περισσότερα γκολ.

Ο Έντερ θέλησε να ακολουθήσει το παράδειγμα του Λούα Λούα θέλοντας να σκοράρει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι αλλά ο άρχοντας Νικοπολίδης έκοψε τη φόρα και τα φτερά του μαζεύοντας όμορφα τη μπάλα. Μια τελευταία προσπάθεια επιδίωξαν οι Ερυθρόλευκοι λίγο πριν την οριστική λήξη του αγώνα με το Ραούλ Μπράβο να κάνει την αρχή και τον Λούα Λούα να επιδιώκει για γκολ σε μια άστοχη όμως προσπάθεια με τον Φυτανίδη να χαλάει τα σχέδια του Κονγκολέζου, που στη σημερινή αναμέτρηση απέδειξε σε όλους πως ήταν σωστή η κίνηση του Κόκκαλη να τον φέρει ξανά στο λιμάνι.

Οι τρεις αλλαγές για τον Ολυμπιακό δεν επηρέασαν ιδιαίτερα τον αγώνα. Η πρώτη έγινε στο 58ο λεπτό όπου Ντάρμπισιρ παραχώρησε τη θέση του στο Μήτρογλου, ο Λεονάρντο ανέλαβε στη θέση του Ντάτολο στο 80ο και ο Μαρέσκα παρέδωσε τη σκυτάλη στο Γκαλίτσιο τέσσερα λεπτά μετά .

Η σημερινή βελτιωμένη εμφάνιση του Ολυμπιακού έβαλε ακόμη ένα λιθαράκι για την μετέπειτα πορεία του, που δεν παύει να είναι δύσκολη γιατί όλα μπορούν να κριθούν μέσα στα επόμενα οκτώ παιχνίδια. Η εντυπωσιακή αλλαγή στην όλη εικόνα του Θρύλου, δίνει την εντύπωση ότι οι παίχτες μας κατάλαβαν πως δεν υπάρχουν περιθώρια για λάθη και υπερβολές, αλλά μόνο με σκληρή δουλειά και πάθος θα μπορέσουν στο τέλος να απολαύσουν την πρώτη θέση.

Οι Πειραιώτες έχουν περάσει από πολλές φάσεις μέχρι να φτάσουν εδώ που είναι σήμερα, από τραυματισμούς άλλο τίποτα, από έλλειψη παιχτών, από τραγικά λάθη που μας στοίχησαν πολύτιμους βαθμούς κάνοντας μας να τρέχουμε τώρα σαν τρελοί να διορθώσουμε ότι έχουμε καταστρέψει, μέχρι και την μεγάλη ανατροπή που έφερε πλέον στα λογικά τους Ερυθρόλευκους. Με υπομονή, επιμονή, δυναμισμό, πάθος και πάνω απ’ όλα την Ολυμπιακή ψυχή που κάνει θαύματα, θα συνεχίσουν οι παίχτες μας πάντα με τη στήριξη των οπαδών τους που πάντοτε βρίσκονται στο πλευρό τους, να πάρουν το Πρωτάθλημα από τα χέρια των πρασίνων που με τη σημερινή τους ήττα και την εκπληκτική νίκη του Ολυμπιακού, άρχισαν να φοβούνται ακόμη και τον ίσκιο τους.

Καλό βράδυ σε όλους και καλή συνέχεια στη Θρυλάρα μας!