29/10/10

Ο ΘΡΥΛΟΣ ΞΑΝΑΚΤΥΠΑ!

Καλημέρα αδέρφια!

Η 7η αγωνιστική της Super League, μας βρήκε με τον Άρη στο καυτό Γ. Καραϊσκάκης, με ένα κόσμο όλο πάθος και υπερηφάνεια, δίνοντας τα όλα για πάρτι του Θρύλου. Η έκτη συνεχόμενη νίκη, στέλνει μηνύματα αισιοδοξίας και εάν συνεχίσουμε με τον ίδιο γνωστό ερυθρόλευκο τσαμπουκά, κλειδώνουμε κατά κάποιο τρόπο την κατάκτηση του 38ου πρωταθλήματος.

Αυτό όμως εφιστά την προσοχή γιατί τα λάθη πλέον δεν επιτρέπονται. Πολύ εύκολα μπορεί να ανατραπούν όλα και αυτό είναι κάτι το οποίο δεν θέλουμε να δούμε σε καμία περίπτωση τη φετινή σαιζόν.

Με το καλησπέρα, ο Άλμπερτ Ριέρα κάρφωσε την εστία του Σηφάκη. Ο ατρόμητος Ριέρα, εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι ο τερματοφύλακας του Άρη βγήκε στη μεγάλη περιοχή αφήνοντας αφύλακτα τα δίχτυα του, πλέον θεατής ο Σηφάκης, μη προλαβαίνοντας να αντιδράσει, παρακολούθησε τη βεβήλωση τους.

Ο κόσμος μας, παρακολουθώντας την όλη φάση με κομμένη την ανάσα, πανηγύρισε ξέφρενα από τις κερκίδες, αποθεώνοντας τον ποδοσφαιριστή που του χάρισε απλόχερα την ευκαιρία να ξεσηκωθεί και να πανηγυρίσει από το δεύτερο μόλις λεπτό του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός άσκησε συνεχής πίεση στους παίχτες του Άρη, προκαλώντας τους να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο. Υπήρξαν αρκετές ευκαιρίες για τους Πειραιώτες για μεγαλύτερο άνοιγμα του σκορ, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι ερυθρόλευκοι έδειξαν μεγαλύτερο ζήλο και πάθος απ’ ότι στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού.

Υπήρξαν στιγμές που χαλάρωσαν και επέτρεψαν με αυτό τον τρόπο στον Άρη, να κινηθεί πιο άνετα στο γήπεδο, χωρίς όμως να επηρεαστεί αρνητικά το σκορ. Ο Ολυμπιακός έπρεπε να κρατήσει το 1 – 0 υπέρ του και να αποφύγει την ισοφάριση των Θεσσαλονικιών.

Καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, τη βγάλαμε με την ψυχή στο στόμα, αφού οι παίχτες μας λες και έκαναν παιχνιδάκια παίζοντας κορώνα γράμματα τους τρεις βαθμούς. Υπήρξαν και καλές στιγμές στον αγώνα που όμως τις χάσαμε, παραμένοντας το 90λεπτο με ένα μόλις γκολ στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Μέσα σε επτά αγωνιστικές ο Ολυμπιακός κατάφερε να κατακτήσει την πρώτη θέση του πίνακα με 18 βαθμούς και τον βάζελο να ακολουθεί με 14, την ΑΕΚ με 13, τον Άρη με 9 και τον Π.Α.Ο.Κ. με 8 βαθμούς.

Το αυριανό ντέρμπι είναι το σημαντικότερο παιχνίδι μέχρι στιγμής και οι Πειραιώτες καλούνται να ισοπεδώσουν τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Η γλώσσα που έβγαλαν οι βάζελοι πρέπει να τους κοπεί μια κι έξω, γιατί είναι η αιτία του κακού για τις φασαρίες που μπορεί να προκληθούν κατά καιρούς. Η ίδια ιστορία επαναλαμβάνεται, αλλά δεν λένε να βάλουν μυαλό. Μέρες πριν προκαλούν με το θράσος τους τον κόσμο μας και μετά δεν μπορούν να σταυρώσουν λέξη... Με την ήττα τους μετατρέπονται σε ωραιότατα αγάλματα!!!!

Καλή επιτυχία στη Θρυλάρα μας…δε ζητάμε απλά, επιβάλλουμε την αυριανή νίκη!!!

Θέα

Υ.Γ: Ας μην αναφερθώ λεπτομερώς στο διαιτητή Μήτσιο, ο οποίος ήταν αλλού γι’ αλλού, σε άλλη γη σε άλλα μέρη και έκανε τα δικά του, κάνοντας τη ζωή μας δυσκολότερη…. Πρέπει οι αρμόδιοι να αναλάβουν να εξετάσουν το ζήτημα και να πράξουν αναλόγως. Δεν είμαι εγώ η αρμόδια για να υποδείξω τι πρέπει να κάνει ο κάθε ένας, το μόνο σίγουρο όμως είναι πως δεν γίνεται να έχουμε θέμα κάθε τόσο με τη διαιτησία.