26/9/11

ΑΙΣΘΗΤΗ Η ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΩΝ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΩΝ

Καλησπέρα αδέρφια!

Την δεύτερη νίκη και το τρίποντο μας χάρισαν οι Πειραιώτες, αυτή τη φορά σε εκτός έδρας παιχνίδι στο Παγκρήτιο με τον Εργοτέλη.

Οι ερυθρόλευκοι θέλοντας να δείξουν στον Εργοτέλη ποιος είναι το αφεντικό, επιδίωξαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα άνοιγμα του σκορ, κάτι που επιτεύχθηκε πολύ νωρίς.

Ο Μιραλάς έψαχνε με κάθε τρόπο την ευκαιρία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο προηγούμενο παιχνίδι φάνηκε να είναι «μαγκωμένος» και αγχωμένος και έπρεπε αυτό να το αλλάξει ο ίδιος. Ήθελε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για να πείσει τον εαυτό του, πως και φέτος μπορεί να προσφέρει στην ομάδα μεγάλες στιγμές δόξας.

Μετά το γκολ και τον ξέφρενο πανηγυρισμό του, πήρε τα πάνω του βγάζοντας προς τα έξω την καρδιά του πρωταθλητή. Απομάκρυνε το άγχος και τις ανησυχίες του και για άλλη μια φορά έκανε τους αντιπάλους του να… παραμιλούν…!

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίχτες μας έπαιξαν καλή μπάλα, ανέβασαν ρυθμούς και αυτό οφείλεται κυρίως στα προηγούμενα παιχνίδια που βοήθησαν αρκετά την αγωνιστική τους εμφάνιση. Για άλλη μια φορά δικαιώθηκε ο Βαλβέρδε που παρότρυνε τους φιλάθλους να κάνουν υπομονή γιατί οι ποδοσφαιριστές μας χρειάζονταν παιχνίδια στα πόδια τους.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Φουστέρ σημείωσε το 0-2 και ο Πίρσον μέσα σε 36 λεπτά ηττήθηκε για δεύτερη φορά.

Δυστυχώς όμως, έχει παρατηρηθεί σε αρκετά παιχνίδια, μετά από ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο και με άνοιγμα του σκορ υπέρ του Ολυμπιακού, έχουμε την τάση στο επαναληπτικό να χαλαρώνουμε και να γινόμαστε λιγότερο απειλητικοί.

Αυτό είναι ένα από τα λάθη που πρέπει να διορθώσουμε, αφού με αυτή μας την στάση οι αντίπαλοι «μυρίζουν» την ευκαιρία από μακριά, την αρπάζουν από τα μαλλιά με αποτέλεσμα να μας βάζουν τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι.

Ο Ρομάνο μείωσε το σκορ σε 1-2 αλλά δεν πτόησε τους Πειραιώτες. Αντιθέτως, τους πείσμωσε ακόμα περισσότερο. Ανέβασαν ρυθμούς και πίεζαν για νεό άνοιγμα του σκορ, αλλά η ομάδα από κάπου «έμπαζε νερά». Βρήκε ξανά το ρυθμό της με την είσοδο του γίγαντα Αριέλ Ιμπαγάσα στον αγωνιστικό χώρο. Είναι φως φανάρι πως ο άνθρωπος είναι παιχταράς και κάνει τη διαφορά.

Το μόνο λάθος που βρίσκω στον Κοστάνσο για το γκολ του Ρομάνο είναι που δεν κατέβαλε καμιά προσπάθεια απόκρουσης του γκολ. Δύσκολα θα μπορούσε να το αποκρούσει, αλλά τουλάχιστον έπρεπε να κάνει κάποια κίνηση για να απαλλάξει και τον εαυτό του από τα αρνητικά σχόλια των οπαδών μας που τον παρακολουθούσαν «πολύ στενά». Έστω μία μικρή κίνηση πιστεύω πως θα τον έβγαζε απ’ τη δύσκολη θέση.

O Ιβάν Μαρκάνο είχε την τιμητική του αφού χρήστηκε σκόρερ του τρίτου και τελευταίου γκολ για τον Ολυμπιακό. Μετά από το 1-3 ήταν πλέον πολύ δύσκολο για τον Εργοτέλη να γυρίσει το παιχνίδι και να κερδίσει τη μάχη με τον Ολυμπιακό. Παρόλα αυτά, κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 2-3 με τον Ρομάνο να χρήζεται σκόρερ για δεύτερη φορά.

Οι Ερυθρόλευκοι κατέβαλαν κάθε δυνατή προσπάθεια να κρατήσουν το αποτέλεσμα ως έχει. Με τη λήξη του παιχνιδιού οι τρεις βαθμοί άνηκαν πλέον στον Ολυμπιακό.

Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός πέτυχε τη δεύτερη κατά σειρά για το φετινό πρωτάθλημα κάνοντας το 2-2. Οι Πειραιώτες ήταν σαφώς καλύτεροι από το προηγούμενο παιχνίδι και είμαι σίγουρη πως η βελτίωση από αγωνιστική σε αγωνιστική θα είναι αισθητή.

Καθήκον όλων μας είναι να εμψυχώνουμε την ομάδα της καρδιάς μας σε κάθε παιχνίδι. Όλοι μαζί με μια γροθιά για την μεγάλη μας αγάπη που λέγεται ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ…!