2/2/14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2 - 1

Συγκινητικές οι στιγμές που καταγράφηκαν στο ναό μας λίγο πριν από την έναρξη του αγώνα με τους ποδοσφαιριστές της ομάδας μας αλλά και των φιλοξενούμενων να καταθέτουν τριαντάφυλλα στη μνήμη των αδελφών μας που χάθηκαν τόσο άδικα πριν από 33 χρόνια. Ακολούθησε ενός λεπτού σιγή από τις δύο ομάδες και τον κόσμο μας... μια εικόνα η οποία δημιούργησε ποικίλα συναισθήματα... πόνου... αγανάκτησης... ανατριχίλας...

Ο Θρύλος νίκησε 2-1 για την 22η αγωνιστική της Superleague, σε ένα παιχνίδι αρκετά δύσκολο καθόλη την διάρκεια του αγώνα. Ο Παναιτωλικός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, ειδικά τα πρώτα είκοσι λεπτά οπου ασκούσε πίεση με μεγάλο ρυθμό σε όλα τα πλάτη και τα μήκη του γηπέδου.

Αποτέλεσμα αυτής της πίεσης ήταν να σκοράρει μόλις στο 5ο λεπτό, όπου μετά απο λάθος του Μανιάτη η ομάδα του Αγρίνιου βγήκε στην επίθεση με τον Καμαρά να βρίσκει στόχο. Οι Ερυθρόλευκοι μετά το γκολ έκαναν περίπου 20 λεπτά να "ξυπνήσουν". Στο 26ο λεπτό, μετά απο φάση διαρκείας στην περιοχή της αντίπαλης ομάδας, ο Olaitan με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Rafael Bracali κάνοντας το 1-1. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να μοιράζονται το γήπεδο.

Ξεκινώντας το 2ο ημίχρονο η ομάδα της καρδιάς μας είχε ως πρώτο στόχο την ολική ανατροπή του παιχνιδιού. Μπήκε πιο δύνατα από τον σκληροτράχηλο στο φετινό Πρωτάθλημα Παναιτωλικό, ο οποίος ήταν αδύναμος σε ελάχιστα σημεία. Αποτέλεσμα ήταν να περιοριστεί και να βγάζει λιγότερες φάσεις, σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο.

Πάντως, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο δεύτερο ημίχρονο με σουτ του Καμαρά στο 54, όπου έδιωξε ενστικτωδώς ο Ρομπέρτο.

Στο 71ο λεπτό έρχεται η δικαίωση για τους Πειραιώτες. Έπειτα από κόρνερ του Ιμπαγάσα από αριστερά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπακάκη και ο διαιτητής Μήτσιος καταλόγισε το πέναλτι. Ο Κάμπελ το εκτέλεσε εύστοχα για το 2-1.

Στο σημερινό παιχνίδι πραγματοποίησε ντεμπούτο με την Ερυθρόλευκη φανέλα ο Nelson Valdez, χωρίς να δείξει κάτι το ιδαίτερο. Φυσικά είναι και απόλυτα λογικό, καθώς έπαιξε μόνο 30' λεπτά στο 1ο του παιχνίδι και χρειάζεται να μπει στο κλίμα της ομάδας.

Η νίκη του Ολυμπιακού είναι πλέον γεγονός, τα βρήκαμε λίγο σκούρα αλλά το τελικό αποτέλεσμα μας δικαίωσε. Η σημερινή νίκη ήταν απολύτως απαραίτητη αφού ήταν αφιερωμένη στα αδικοχαμένα μας αδέρφια...

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός: (Μίτσελ Γκονθάλεθ) Ρομπέρτο, Σαλίνο (71' Μασάντο), Παπαδόπουλος, Μανωλάς, Χολέμπας, Σάμαρης, Μανιάτης, Κάμπελ, Ολαϊτάν, Σαβιόλα (59' Ιμπαγάσα), Στσέποβιτς (60' Βαλντές)

Παναιτωλικός: (Μάκης Χάβος) Μπρακάλι, Κουτρουμάνος (68' Καλί), Κούσας, Καμαρά, Θεοδωρίδης (75' Νταλμά), Γοδόι, Σφακιανάκης (79' Μπόγιοβιτς), Γκάλο, Μπακάκης, Φλοράν, Μπικέ.